Święty Mikołaj

W naszej kulturze Święty Mikołaj jest doskonale znanym wszystkim i powszechnie rozpoznawalnym staruszkiem o lasce, w okularach, z długą siwą brodą i długimi siwymi włosami. Ubrany jest w czerwono-biały strój, na plecach nosi worek pełen prezentów, którymi obdarzy w święta te dzieci, które zachowywały się przez cały rok grzecznie. Święty Mikołaj rozwozi dzieciom prezenty. Robi to w saniach, które lecą po niebie, ciągnięte przez zaprzęg reniferów (z których najpopularniejszym jest czerwononosy Rudolf). Święty Mikołaj mieszka w Laponii (albo na biegunie północnym), wraz ze swoją żoną, reniferami oraz elfami, które pracują jako jego pomocnicy. Przez cały rok robią zabawki w wielkiej fabryce zabawek Świętego Mikołaja, by w wigilijną noc spakować je do wielkiego worka, który zdaje się nie mieć dna. Gdy wszystkie prezenty są spakowane, Święty Mikołaj wyrusza w podróż, by w ciągu jednej nocy oblecieć cały świat, nagradzając grzeczne dzieci prezentami.  Dobrze wie które dzieci były grzeczne, a które nie. Ma specjalną listę, według której grzeczne dzieci nagradza prezentami, niegrzecznym zaś przynosi rózgę, albo kawałek węgla. Do domów dostaje się z reguły przez komin, jeśli jednak w domu nie ma komina, nie ma się czym martwić – skoro Święty Mikołaj potrafi w ciągu jednej nocy odwiedzić wszystkie dzieci na świecie, to na pewno da sobie radę z tak trywialnym problemem. Jednakże kult tej postaci wiąże się z historią biskupa Miry, starożytnego miasto Licji, znajdującej się obecnie na terenie Turcji. Święty Mikołaj urodził się w III wieku w Mirze. Zasłynął jako człowiek o wyjątkowo szlachetnym sercu. Był niezwykle szczodry i dobry dla innych, a zwłaszcza dla tych, którzy mieli najmniej – dla ubogich i cierpiących oraz chorych. Zgodnie z legendą, Święty Mikołaj miał otrzymać spory majątek w spadku po rodzinie. Zamiast zagarnąć całość dla siebie, postanowił podzielić się nim z potrzebującymi. Święty Mikołaj został biskupem Miry, ponieważ tak chcieli mieszkańcy tego miasta. Jego biskupie rządy trwały długo i był dobrym biskupem. Zmarł w połowie IV wieku. Po jego śmierci wszyscy wierni oddawali mu cześć, jako osobie „świętej za życia”.

Świętego Mikołaja

Dzisiaj Święty Mikołaj nadal pozostaje symbolem dobroci, która pokazana jest poprzez wzajemne obdarowywanie się świątecznymi prezentami. Gdy pomyślimy o prezentach, jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą nam do głowy jest właśnie ten starszy mężczyzna o dobrotliwym uśmiechu, ubrany w czerwony kubrak i sunący przez niebo na swych saniach, ciągniętych przez zaprzęg reniferów. Święty Mikołaj jest więc nie tylko symbolem świąt – jest głęboko zakorzenionym symbolem prezentów, wzajemnego obdarowywania się nimi i bycia grzecznym.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nigdy nie jest publikowany ani udostępniany. Pola wymagane zostały oznaczone symbolem *

*
*

Możesz użyć następujących znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>